Odvody

Schválený
Opis problému: 

Odvody a agenda okolo nich predstavuje absolutnu vacsinu administrativnych prac v malych podnikoch. Zamestnavatel navyse musi zistovat a uchovavat obrovske mnozstvo osobnych udajov, ktore zamestnanci neraz neradi poskytuju, ale zo zakona musia (vek a pocet deti, manzelka a jej prijem, urazy a choroby zamestnanca atd.).

Návrh riešenia: 

Prenechat vsetky administrativne ukony suviasiace s odvodmi a Danou z prijmu zo zavislej cinnosti na zamestnanca a zamestnancovi poukazovat jednu kompletnu sumu hrubej mzdy (alebo alternativne povedzme 30% na danovo-socialny urad a zvysok zamestnancovi). Ak by si zamestnanec nebol schopny urobit naslednu odvodovo-danovu agendu sam, mohol by sa obratit na firmy, ktore by tuto agendu spracovali za neho. Tieto firmy by mohli zamestnavat mzdove uctovnicky predtym zamestnane u kazdeho zamestnavatela, alebo by si mohli tieto mzdove uctovnicky zalozit zivnosti a poskytovat tieto vykaznicke sluzby za primerane poplatky byvalym kolegom.
.
Tymto by sa zamestnavatel vyhol namahavemu zistovaniu osobnych udajov zamestnanca a spracovavaniu agendy za neho a zamestnanec by sa mohol rozhodnut sam, ci si to spracuje vo vlastnej rezii, alebo sa obrati na profesionalnu firmu. V konecnom dosledku znizenie administrativy zamestnavatela by mohlo viest ku zvyseniu hrubej mzdy zamestnancov.

Oblasť legislatívy: 
Všeobecne – všetky oblasti podnikania

Komentáre

... navrh OK ....
argument typu
.".. V konecnom dosledku znizenie administrativy zamestnavatela by mohlo viest ku zvyseniu hrubej mzdy zamestnancov.L"
... HA HA HA .... na SKK nikdy podnikatel NEPRIDAL, NEPRIDAVA a NEPRIDA ... na mzde
    ak usetri akymkolvek sposobom ....

Podnikatel neustále musí pridávať na hrubej mzde...lebo zamestnaci ho neustále vydierajú že odíde ak nepridá, lebo sa im stále zvyšujú životné náklady...Lenže podnikateľovi v tejto dobe nejde o zisky, ale o prežitie. Pretože aj podniteľovi sa zvyšujú životné náklad, ale ceny si dovoliť zvýšiť nemôže. iba si neustále ukrajuje z toho mála čo má na odvody a mzdy....až dokým nepokape...a zamestnanci si potom môžu s holou riťou pískať na úrade práce.
Jednoducho zemestnanci to majú ťažké v tejto dobe..ale zamestnavatelia, malí a stredný podnikatelia to majú tiež tažké lebo ručia často celým svojím majetkom a súkromnými pôžičkami len aby nejako prežili a dali ľudom prácu.
A v očiach zamestnancov a štátu ostáva malý a stredný podnikateľ stále verejným nepriateľom, ktorý len "ubližuje" zamestnancom.
A ked je VIDIACEMU anonymovi tak veselo, tak nech začne podnikať na SKK...a po 20 rokoch podnikania ako my, začne plakať..
 

Súhlasím, tak je to vo väčšine normálnych krajín. Potom by bolo možné porovnávať hrubé mzdy v EU.
Malý podnikateľ sa môže z tej administratívy zblázniť, no najhoršie sú mzdy. Všetko sa mení závratným tempom, už len
sledovanie zákonov je niečo, čo sa nedá zvládnuť.Zostáva málo času na podstatu podnikania, teda na to, z čoho žijeme.
A pritom by to bola taká jednoduché. Politici len hovoria o znížení administratívy, ale opak je pravdou. Od Januára tohto roku
to je horor, tolko zmien - nezmyselných, napr toľko druhov dohodárov, to ako keby robili naschvál triednemu nepriateľovi
PODNIKATEĹOVI.

Nesuhlasim, v ktorej krajine zamestnanci podavaju standardne danove priznanie ? Tusim v Nemecku to robia ale to tam robia kvoli tomu, aby si znizovali danovy zaklad, napr. uplatnenim nakladov na dochadzku do prace autom alebo kurzy, skolenia ktore clovek do seba investoval, alebo do vlastnych deti (ano, plati to pre zamestnancov, nie pre zivnostnikov). Anglicko nic taketo napriklad nepozna, tam je to podobne ako na Slovensku, ze zamestnavatel riesi vacsinou vsetko za zamestnanca, az na vynimky. V inych statoch nemam prehlad, ak mate niekto informacie kludne dajte vediet.

Súhlas s návrhom.
Finančnej správe by mal zamestnávateľ nahlásiť koho zamestnával, v akom období a výšku vyplatenej odmeny.
Finančná správa by mala informácie poskytnúť Sociálnej poisťovni, zdravotným poisťovniam, daňovému úradu, aby títo mohli vypočítať odvody a dane zamestnancov.
Možno zvážiť, či by zamestnávateľ nemohol každému zamestnancovi zraziť preddavkovo určité percento zo mzdy a odviesť Finančnej správe. Všetkým rovnaké percento ako preddavok, Finančná správa môže preddavok prerozdeliť medzi SP, ZP a DÚ, pričom títo vypočítajú správnu výšku odvodov a zúčtujú so zamestnancom (mesačne alebo ročne).
Dnešný stav, keď databázu Sociálnej poisťovne napĺňa zamestnávateľ je nezmyselný a je šikanou zo strany štátu. Malí zamestnávatelia platia účtovné kancelárie, aby zadávali dáta do systému Sociálnej poisťovne. Prečo to neplatí poisťovňa, ktorá údaje potrebuje? Zamestnávateľ ich nepotrebuje, je len otrokom štátu.

Pridať komentár

Plain text

  • Nie sú dovolené žiadne HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy sú automaticky zmenené na odkazy.
  • Riadky a odstavce sa zalomia automaticky.
CAPTCHA
Bezpečnostná otázka (kvôli spamom). Vyriešte jednoduchú matematickú rovnicu a výsledok napíšte do prázdneho políčka.
dva plus = 12
Vyriešte matematickú otázku a výsledok zapíšte v číselnom formáte.