Nezamestnnosť

Neopodstatnený
Opis problému: 

Svet dnes funguje spôsobom ktorý nie je dlhodobo udržateľný. Každý človek pre svoju existenciu potrebuje príjem, peniaze ktoré vymieňa za hmotné statky. Peniaze sú vyjadrením hodnoty týchto statkov (zatiaľ nikto nevymyslel lepší spôsob ohodnotenia). Drvivá väčšina ľudí získava peniaze ako odmenu za prácu. Problém je že práce pre ľudí ubúda, techika a pokrok dokázali nahradiť ťažkú ľudskú prácu, zvyšuje sa produktivita, čo pred 50 rokmi muselo robiť 100 ľudí dnes urobí robot  s obsluhou 10 ľudí a celkom určite v budúcnosti bude potreba ľudskej práce ešte nižšia. Výsledkom je 90 ľudí bez práce ( to ale znamená že sú aj bez príjmu ), ale rovnaké alebo aj väčšie množstvo vyrobeného tovaru!!! Kto ho bude kupovať? Vlády potom lejú obrovské množstvá finančných prostriedkov do rôznych programov na podporu zamestnanosti a ekonomiky, na nové pracovné miesta, čo má len krátkodobý efekt. Podnikatelia na trhu s pretlakom  ponuky znižujú ceny, ale aby udržali svoje zisky musia znižovať aj svoje náklady: materiálové - čím sa ale znižuje životnosť tovarov, a mzdové - nakupujú nové technológie ktoré s menším počtom ľudí urobia viac práce. Začarovaný kruh je uzatorený. Jeden sa snaží ľudí zamestnávať a druhý prepúšťať, každého to stojí nemalé úsilie a prostriedky. Aby celá spoločnosť fungovala tak ako ju dnes poznáme musia mať všetci ľudia príjem, peniaze na uspokojovanie svojích potrieb, na vytváranie dopytu = fungujúceho trhu!!! Dnes sa dá veľké množstvo činností vykonávať strojmi, automatizovať dokonca až v takej miere že by stroje vyrábali tovary bez ľudí. Stroje ale tieto tovary nepotrebujú, tie potrebujú ľudia. Pokrok a vývoj nových technológií je dobrá vec, len sme zabudli že majú ľuďom slúžiť a nie ich nahradiť.

Návrh riešenia: 

Riešením je zaviesť " ZÁKLADNÝ PRÍJEM" - finančnú dávku od štátu pre každého obyvateľa, nezávisla na tom či človek pracuje alebo nie, nezávisle na veku či sociálnom postavení. Dávku v takej výške aby umožňovala dôstojný život ( nie luxusný, ale ani nie život v chudobe). Na Slovensku sa odhaduje potrebná výška tejto dávky v intervale 300 - 500 eur, napr v Nemecku uvažujú o sume 800 - 1000 eur. Zo Základným príjmom by sme nemali žiadnych nezamestnaných, nemuseli by sme ich evidovať ako v súčasnosti, každý by mal hmotné zabezpečenie, kto by chcel pracovať, pracoval by ( pre vyšší príjem, pre spoločenské uplatnenie, preto že chce!!! ) človek ktorý pracuje s presvädčením pracuje lepšie, efektívnejšie. Človek ktorý pracuje preto že musí,že je k tomu existenčne donútený, robí pri práci viac chýb, pracuje menej efektívne.
Systémy pri ktorých štát zo spoločného majetku vypláca dividendu pre všetkých svojích obyvateľov ( v rôznej výške) už fungujú napr. v Spojených Arabských Emirátoch alebo Aljaške.

Komentáre

Pani, vy ste ste tu zablúdili??  akej planéty ste prišli?

Ja navrhujem pri rovnakom probleme uplne odlisne riesenie:
- zavedenie tzv. fondu prace, fondu zamestnanosti, je fuk ako sa to nazve, hlavne je vytvorenie jedneho balika financnych prostriedkov
- socialne davky by boli plosne zrusene s vynimkou davok pre praceneschopnych zo zdravotnych dovodov a pri tychto by hrozilo lekarom za nespravne urcenie praceneschopnosti odobratie licencie za falosne diagnozy
- prostriedky vyhradene povodne na socialne davky by sa presunuli do fondu prace
- z fondu prace by obce a mesta vytvarali na svojom uzemi regulerne pracovne prilezitosti na cistenie okolia, verejnoprospesne prace, verejne projekty a pod. v takom rozsahu, aby bola dostatocna ponuka pracovnych prilezitosti pre kazdeho zaujemcu
- pracujuci by boli kontrolovani pri svojej praci a podla vykonu ohodnocovani rovnako ako v beznom zamestnani
Vysledkom by bolo, ze podporu od statu by nikto, kto moze pracovat, nedostaval zadarmo, ale kazdy by mal moznost, pokial nema pracu, ziskat pracu od mesta ci obce. Sucasny socialny system degraduje pracovnu moralku a znizuje nasu celkovu konkurencieschopnost. Praca cloveka moralne slachti a udrziava cloveku zrucnosti.
Riesenie by odstranilo problem nezamestnanosti, pomohlo riesit romsky problem, riesilo opravy a neporiadok v mestach a obciach, pozdvihlo pracovnu moralku naroda, pomohlo riesit nezamestnanost medzi mladymi a zaroven by vychovavalo k pracovnym navykom vseobecne.

Pridať komentár

Plain text

  • Nie sú dovolené žiadne HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy sú automaticky zmenené na odkazy.
  • Riadky a odstavce sa zalomia automaticky.
CAPTCHA
Bezpečnostná otázka (kvôli spamom). Vyriešte jednoduchú matematickú rovnicu a výsledok napíšte do prázdneho políčka.
desať plus = 13
Vyriešte matematickú otázku a výsledok zapíšte v číselnom formáte.