Zrusit preddavky na dane alebo zaviest ich znizenie oproti ziadosti danovnika

Zamietnutý
Opis problému: 

Preddavky zbytocne odcerpavaju peniaze (a podnikatel v tom pripade uveruje stat zadarmo) v pripade, ak sa v dalsom roku tak nedari ako to bolo v predoslom roku. Vytvara to zbytocnu zataz na podnikatela, co je v case krizy uplne zle a dava to dole ekonomiku.

Návrh riešenia: 

Danove preddavky zrusit, alebo znizit automaticky na polovicnu hodnotu (je predpoklad ze az taky pokles tam casto nebude), alebo zaviest system kde oproti ziadosti preddavky sa znizia alebo odpustia (na zaklade aktualneho vyvoja trzieb podnikatelovi). V pripade ze to bude ziadost, nesmie vysledok ziadosti byt zavisly na nalade uradnika, ale mali by tam byt jasne pravidla. Vzhladom na zbytocnu administrativu navrhujem prve alebo druhe riesenie, hlavne v pripade malych podnikatelov (povedzme do obratu 1 mil. EUR rocne).
V Anglicku tento nastroj existuje standardne. V pripade nepriazniveho vyvoja situacie ma podnikatel moznost poziadat o odklad alebo zrusenie preddavkov a verejna sprava tejto ziadosti vyhovie)

Poznámka: 
Stanovisko MF SR (06.07.2015): Účelom preddavku je z pohľadu daňovníka postupne zaplatiť sumu dosiaľ nesplatnej dane (nepoznanej dane), čím sa eliminuje vysoké jednorazové platby na úhradu skutočnej dane. Platenie preddavkov v priebehu zdaňovacieho obdobia zabezpečuje plynulé a priebežné plnenie príjmov štátneho rozpočtu, ktoré sú určené na financovanie výdavkových potrieb štátu. Keďže preddavky plnia túto úlohu a v SR boli využívané aj pred zavedením daňovej reformy v roku 1993, ich zrušenie by mohlo narušiť plynulé financovanie štátneho rozpočtu, a preto nie je vhodné preddavky zrušiť. MF SR zároveň analyzovalo situáciu platenia preddavkov na dani z príjmov FO a PO v krajinách EÚ, pričom inštitút daňových preddavkov sa využíva takmer vo všetkých krajinách EÚ s výnimkou Estónska pri dani z príjmov PO a Litvy pri dani z príjmov FO.

Komentáre

Plne suhlasim. Odcerpava to financnu hotovost podnikatelom, ktoru mozu vyuzivat pre chod svojej spolocnosti. Preco by niekto mal statu vopred platit peniaze. Stat ma fungovat z vybranych dani. Taktiez by som chcel takto fungovat v podnikani. Odberatel zaplat vopred a ked neodoberies tovar tak ti o rok vratim ten rozdiel! A hlavne v case krizy, je to uplne sialenost preddavky

Pridať komentár

Plain text

  • Nie sú dovolené žiadne HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy sú automaticky zmenené na odkazy.
  • Riadky a odstavce sa zalomia automaticky.
CAPTCHA
Bezpečnostná otázka (kvôli spamom). Vyriešte jednoduchú matematickú rovnicu a výsledok napíšte do prázdneho políčka.
deväť mínus = 2
Vyriešte matematickú otázku a výsledok zapíšte v číselnom formáte.