Štátny účtovný software

Zamietnutý
Opis problému: 

Každý podnikateľ má problém s účtovníctvom, pretože potrebuje účtovníkov aby mu robili daňové priznania. Účtovné softw. sú zámerne urobené komplikovane, tak aby fyzické osoby a právnické osoby potrebovali rady od účtovníkov ako čo zaúčtovať.
Náklady na účtovníctvo sú bariérov k podnikaniu.
Štát nemá prelinkovanú daňovú správu s účtovníctvom firiem.
Systém účtovania je zbytočne komplikovaný.

Návrh riešenia: 

Navrhujem, aby štát vytvoril účtovný software ktorý by automaticky komunikoval na daňovú správu, bol previazaný na všetky banky a burzy online, a mal veľmi intuitívne rozhranie. Dôležité je, aby fyzická alebo právnická osoba za tento software neplatila žiadne poplatky.
Účtovanie v tomto sftw by mohlo byť napojené na daňovú správu, a fyzické osoby ktoré majú príjem by nemuseli mať povinnosť podávať žiadne hlásenia.
Účtovanie by mohlo byť podstatne jednoduhšie. Npr vydaná faktúra by mohla byť automaticky vložená do účtovníctva druhej právnickej osoby (ak to povolí).

Zodpovedajúci zákon: 
Zákon č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve
Oblasť legislatívy: 
Všeobecne – všetky oblasti podnikania
Poznámka: 
Stanovisko MF SR (16.6.2015): "Z odborného hľadiska nie je možné urobiť univerzálny účtovný software pre všetky typy právnických osôb – banky, poisťovne, podnikateľov, neziskové organizácie a aj rozpočtové organizácie majú svoje špecifiká, ktoré nie vždy je možné „zjednotiť“ do jednotnej účtovnej operácie. Organizácie sa riadia rôznymi právnymi predpismi a aj požiadavky na zverejňovanie údajov sú rôzne. Štát nemôže prebrať zodpovednosť za spracovanie, uchovávanie a aj ochranu údajov právnických osôb a fyzických osôb – podnikateľov vo vzťahu k ich obchodných záležitostiam. Napriek tomu je previazanie účtovného softwaru spoločnosti na iné organizácie vrátane daňového úradu možný aj v súčasnosti. Prostredníctvom portálu Finančnej správy alebo edane sa umožňuje elektronická komunikácia s daňovým úradom. V tejto súvislosti je potrebné uviesť, že Ministerstvo financií Slovenskej republiky pracuje na zlepšení informatizácie spoločnosti najmä zavedením Ústredného portálu verejnej správy a jeho jednotlivých modulov, ktoré napomôžu podnikateľom v komunikácii s inštitúciami a úradmi verejnej správy, napríklad – modul úradnej komunikácie MUK, platobný modul MEP, národný projekt IOM, modul elektronických formulárov, autentifikačný modul pre elektronickú komunikáciu."

Komentáre

Taketo nieco nevidim vobec realne, aspon nie v rezii statu. Uz vidim ako by to dopadlo, software predrazeny 10x, mnoho chyb v nom a samozrejme stat by nerucil za chyby, takze keby mi zle zratal nieco, tak za chyby aj tak zodpovedam ja. Previazany na vsetky banky a burzy online, vydana faktura automaticky vlozena do uctovnictva druhej pravnickej osoby ? A to este k tomu vsetko zadarmo ? Ved toto nie je ani v komercnych uctovnych programoch.
Okrem toho dalsi problem, kde by sa uchovavali data ? Na statnych serveroch ? Kto by platil uchovanie takehoto objemu dat, ich pravidelne zalohovanie, co keby to cele vypadlo a stratili sa data ?
Nie, takyto projekt je cista sience-fiction.

A nie je tento portal o zadavani podnetov na vylepsovanie statnych procesov tak aby zo science-fiction vznikla realita?

  1. software predrazeny 10x, mnoho chyb v nom: Preto som v inom bode navrhoval zriadiť ministerstvo informatiky ktore by malo pod sebou všetky podobné projekty a optimalizoval fungovanie a prepojenosť ministerstiev a štátnych organizácii. (Naneštastie tento návrh bol odoslaný do kategórie neopodstatnené) Ale aj keb to bolo 10x predražené, pomohlo by to podnikateľskému prostrediu 100-násobne.
  2. samozrejme stat by nerucil za chyby, takze keby mi zle zratal nieco, tak za chyby aj tak zodpovedam ja: To je na diskusiu. Prečo by sa v nejakom legislatívnom návrhu nemohlo objaviť, že ak software vypočíta že treba platiť dane v hodnote X, tak keď sa jeho nápravou zvýši X na vyšie číslo, tak sa nebude prihliadať na to že neplatenie daní je trestný čin? Ale sa tam dá ďalší časový limit na vysporiadanie problému.
  3. Previazany na vsetky banky a burzy online: V tomto nevidim problém ak budú banky a burzy spolupracovať. Previazanosť na tento systém môže byť plus pre banku keď si ju majú vybrať. Všetky banky už majú API cez ktoré sa dá komunikovať na rôzne systémy.
  4. vsetko zadarmo: Áno, pre podporu podnikania. Prípadne by mohol byť tento systém daňovo zvýhodnený, lebo pre štát je to dobré - menej čiernej a sivej ekonomiky, a ak by dali npr o 1% nižšie dane za prvý rok používania tohto systému , firmy by mali financie na zavedenie nových procesov nech je to akákoľvek veľká firma.
  5. vydana faktura automaticky vlozena do uctovnictva druhej pravnickej osoby? Ved toto nie je ani v komercnych uctovnych programoch.: Problém je, že každý si robí účtovníctvo samostatne. Akonáhle sa v jednom systéme faktúry aj vystavujú aj prijímajú, podstatne to môže uľahčiť účtovanie.
  6. kde by sa uchovavali data: Ja verím, že štát by mal vytvoriť cloudový systém ktorý by sám spravoval. Teda na štátnych serveroch. Celé by to malo byť financované z daní podnikateľov a nemalo by to zaťažovať podnikateľov. Mali by k tomu byť online videá ako sa jednoducho zaregistrovať, ako si vystavovať alebo prijímať faktúry a podobne..
  7. cista sience-fiction: No podme urobit zo science fiction realitu :)

Pridať komentár

Plain text

  • Nie sú dovolené žiadne HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy sú automaticky zmenené na odkazy.
  • Riadky a odstavce sa zalomia automaticky.
CAPTCHA
Bezpečnostná otázka (kvôli spamom). Vyriešte jednoduchú matematickú rovnicu a výsledok napíšte do prázdneho políčka.
plus 0 = 6
Vyriešte matematickú otázku a výsledok zapíšte v číselnom formáte.