Zákon, ktorý by nútil zamestnanca odpracovať si drahé školenie

Neopodstatnený
Opis problému: 

Zamestnávateľ a zamestnanec môžu uzatvoriť v zmysle ustanovenia § 155 Zákonníka práce dohodu, ktorou sa zamestnávateľ zaväzuje umožniť zamestnancovi zvýšenie kvalifikácie ak predpokladané náklady dosahujú aspoň 3 319,39 eura.
Ak zamestnávateľ zaplatí zamestnancovi školenie dosť drahé školenie za 3000 € a on mu dá po školení výpoved tak zamestnávateľ nemá ako právne vymáhať túto čiastku od zamestnanca. Vo firme sa nám to stalo veľa krát, že sme zamestnanca poslali do zahraničia na drahé odborné školenie a on si za "odmenu" vypýtal vyššiu mzdu, lebo vedel že s jeho nou odbornosťou je vo výhode alebo si s novým školením rozbehol živnosť..
A to isté platí o absolventoch - naša firma príma absolventov stredných a vysokých škôl, zaplatíme im školenia a prax, kedy pre nás nie sú prínosom, ale nemôžeme ich právne donútiť, aby u nás ostali pracovať alebo nám zaplatili čas a peniaze, ktoré sme do nich investovali v prípade, že sa rozhodnú odísť do inej spoločnosti. A toto je jeden z hlavných dôvodov prečo firmy nechcú absolventov - v škole ich nič nenaučia a ked ich to naučíte vy tak vám odídu....
 

Návrh riešenia: 

Zmeniť zákon, kedy by si absolvent ktorému bola poskytnutá prax musel vo firme povinne odpracovať niekoľko rokov alebo zaplatiť než sa rozhodne odísť z firmy.
Zmeniť zákonník práce čo sa týka dohôd o zvýšení kvalifikácie - znížiť predpokladané náklady školenia z 3319,19 € na cca 100€ alebo povinného zotrvania vo firme na niekoľko rokov.

Zdôvodnenie: 
Podnet nie je v súlade s cieľom portálu, ktorým je najmä zabezpečiť zlepšenie podnikateľského prostredia s perspektívou vyššej prosperity a tvorby nových pracovných miest
Zodpovedajúci zákon: 
Zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce
Oblasť legislatívy: 
G Veľkoobchod a maloobchod

Komentáre

Zakonom stanovit povinnost odpracovat vo firme niekolko ROKOV? Okrem toho, ze to smrdi nutenou pracou, co by to bolo v rozpore s europskymi dohovormi je tu aj dalsi problem. Co by potom motivovalo zamestnavatela zvysovat takemu zamestnancovi plat, resp. ho povysit?

Mozno by stacilo platit ferove mzdy a potom by ste tento problem nemuseli riesit. Dufam ze vlada taketo nieco neschvali. Hranica 100 EUR je naozaj vysmechom, to si chcete zaviazat so 100 eurovym skolenim (ked to prezeniem tak aj skolenie na BOZP by mohlo sem spadat) cloveka na 2 roky ? Hranica starych 100 tisic Sk je uplne v poriadku.

Je to jednoduché. Namiesto mladého ucha, ktoré niekedy čím menej vie, tým si o svojich schopnostiach viac myslí (najmä ak vyštudovalo manažment a podobné „užitočné“ pavedy), prijmite radšej staršieho zamestnanca, ktorý so si so svojimi  odbornými znalosťami, skúsenosťami a zdravým a realistickým úsudkom niekedy do vrecka vopchá celý „mladý a dynamicky sa rozvíjajúci kolektív“. Mladí väčšinu svojich prvých zamestnaní berú ako brigádu, pokiaľ si nenájdu niečo lepšie platené. Keď (samozrejme) nie za almužnu zamestnáte človeka, ktorý bol pre väčšinu ostatných už starý (teda má viac ako napríklad 35 rokov) a keď ho aj pošlete na drahšie školenie do zahraničia, získate lojálneho zamestnanca, ktorý vám bude vďačný a on vám určite nezdúchne.

Pridať komentár

Plain text

  • Nie sú dovolené žiadne HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy sú automaticky zmenené na odkazy.
  • Riadky a odstavce sa zalomia automaticky.
CAPTCHA
Bezpečnostná otázka (kvôli spamom). Vyriešte jednoduchú matematickú rovnicu a výsledok napíšte do prázdneho políčka.
jeden krát dva =
Vyriešte matematickú otázku a výsledok zapíšte v číselnom formáte.